Dnes má meniny: Vratko

Bibleja

Bibleja, alebo aj Písmo Zjeté, je hlavnou knihou Svedkov Liehovových. V nej a vo víne je skrytá pravda. Tu zapísané sú slová, ktoré vyslovil Liehova skrz ústa netriezvych prorokov. Čítaj s hladinkou a porozumením.

5.6. Etyla a Metanola

Zjetý Etyl a Metanol, Liehozvestci, ktorí nám priniesli Brailovo písmo. Salónskych bratov, pretože po večeroch radi vysedávali v salónoch, k nám pozval knieža Rumislav, ktorý si tým chcel upevniť svoju stolicu. Bratia sa teda vydali na dlhú púť z Pijanskej ríše až tuna k nám. S ich príchodom sa spája číslo 863 a mnohí historici toto číslo nesprávne považujú za rok, v ktorom k nám Liehozvestci prišli. Dochované zdroje však dokazujú, že ide o účet Zjetých bratov za prvú noc v slovanskej krčme, kde vypili 8 pív, 6 borovičiek a 3 rumy.

Bratia začali svoju misiu tým, že vymysleli písmo, ktoré nazvali hlaholika. Názov vznikol spojením slov hladkať alkoholika, keďže sa skladalo iba zo samých čiarok a guľôčok, a tak najmenej škrípe, keď ho píšete kriedou na tabuľu. Písmo vytvorili iba z malých písmen gréckej abecedy, pretože caps lock na zvýraznenie svojho nepodstatného názoru, vtedy ešte nepotrebovali. Etyl a Metanol preložili do staroslovienčiny veľkú časť Bibleje a knihy na liehoslužby. Aj keď je pravdou, že ich misia bola náročná, pretože väčšinu času svojho života strávili putovaním medzi Vipikánom a Slovanskou ríšou, lebo ich stále niekto povolával do Ruma. A kedže to boli Liehovisti pravoverní, pozvanie do Ruma nikdy neodmietli. Etyl, medzi spolupičmi zvaný aj Konštantín, pretože bol konštantne nadrbaný, napísal aj prvú slovanskú Liehovistickú báseň Proglass – čo v preklade znamená Pre sklo, čiže Pre pohár. Ide o prvý zachovaný, veršovaný prípitok k Zjetému evnalejiu v staroslovienčine.