Bibleja

Bibleja, alebo aj Písmo Zjeté, je hlavnou knihou Svedkov Liehovových. V nej a vo víne je skrytá pravda. Tu zapísané sú slová, ktoré vyslovil Liehova skrz ústa netriezvych prorokov. Čítaj s hladinkou a porozumením.

Kráľ Šaľarum

V Šali žil panovník Šaľarum, ktorý bol veľmi múdry a prezývali ho Rádio. Odvtedy sa u nás hovorí, že si múdry jak rádio. Múdry bol preto, že mal 300 manželiek, a keď náhodou niečo nevedel, tak mu to jeho svokry veľmi presne vysvetlili. Po večeroch vysedával s chlapmi v krčme pri stole a mudroval o politike, živote, vesmíre, a o tom ako bolo za komunizmu lepšie.

Svedkom Liehovovým ostalo po Šaľarumovi veľké dedičstvo, pretože napísal 3000 prísloví a 1005 piesní. Ale tých posledných 5 piesní sú už len inštrumentálne bonusy na jeho poslednom albume. Jeho najväčšie hity sú Na čo pôjdem domov, Slovenské mamičky, Nedaleko od Trenčína, A od Prešova a Najkrajšie stromy sú na Horehroní. Jeho múdrosť najviac dokazuje príbeh o tom, ako rozsúdil dve kamarátky:

Prišli raz tak pred kráľa Šaľaruma dve kamarátky, čo žili spolu v Šali v jednom dome. A tie sa hádali o jednu fľašu vína. Jedna chcela už od rána popíjať, ale keď išla víno otvoriť, fľaša sa jej z rúk vyšmykla a rozbila. Vedela však, že kamarátka má v kredenci rovnakú fľašu lebo ich včera spolu kupovali. Ukradla jej teda fľašu a na jej miesto dala črepiny zo svojej. Druhá si fľašku na večer šporila, tak jej ani nenapadlo ísť do kredenca pozrieť. Keď však večer otvorila kredenc, zbadala len črepiny a kamarátku s polodopitou fľaškou v ruke. Tu Kráľ Šaľarum povedal: Rozlejme teda fľašku napoli a každá rovnakým dielom dostane.
Tu tá čo už pila povedala: Áno tak je, nech sa rovným dielom rozdelí.
Ale tá, ktorej fľaška patrila, povedala: Kdeže to! Celý deň si fľašku šetrím, v dome upratujem, vysávam, varím, o deti sa starám, a už sa teším kedy si ju otvorím. Nie, ja ju potrebujem pre život nutne celú!
A tu múdry Šalľrum vzal fľašku, podal ju žene a povedal: Tvoja je, ty ju máš naozaj rada.