Dnes má meniny: Vratko

Bibleja

Bibleja, alebo aj Písmo Zjeté, je hlavnou knihou Svedkov Liehovových. V nej a vo víne je skrytá pravda. Tu zapísané sú slová, ktoré vyslovil Liehova skrz ústa netriezvych prorokov. Čítaj s hladinkou a porozumením.

Promileus

Toto je príbeh z dávnych čias, z čias mýtov a legiend, keď boli starí bohovia krutí a malicherní.  Zem bola krásna a úrodná. Na stromoch rástlo ovocie, na kríkoch vinič a na poliach chmeľ. Ale ovocie nik nepálil, vinič nik nekvasil a na chmeľovky nikto nechodil. Na Zemi chýbal človek.

Smutný sa túlal po Zemi Promileus a nemal si s kým vypiť. Dlho rozmýšľal, až napokon uhnietol z hliny spolupiča a múdra bohyňa Pilas Anténa vdýchla hline život. A tak sa ocitol prvý človek na Zemi. No spočiatku ľudia nevedeli, ako s ovocím narábať, a to zo stromov opadávalo a po daromnici na zemi hnilo. Uľútostilo sa Promileovi triezvej hávede. Potajomky sa prikradol do Zeusovho paláca a zobral mu oheň, ktorý tam večne horel. Išiel Promileus medzi ľudí a doniesol im oheň, lebo predtým ľudia len do dregerov fúkali. A naučil ich pálené páliť, pivo variť, hrozno kvasiť, sklo fúkať, korky do fliaš vtláčať, vývrtky kuť, pivo pekne po pohári čapovať, fľaškové pekne o zárubňu otvárať, cigarety šúľať a mariáš hrať.

Zeus, najznámejší z džúsov, však bol nelakoholik a nahneval sa na Promilea, že toto ľudí naučil. Vzal ľuďom oheň a pálenice vyhasli. Promilea stihol však trest ešte krutejší. Prikovali ho ku skale, kde mal naveky znášať útrapy triezvosti. Keď však Zeus videl, že je Promileus nezlomný a hrdo bojuje s abstinenčnými príznakmi, rozhodol sa mu trest ešte zhoršiť. Poslal každý deň orla, aby Promilea pripravil o to, čo je pre Liehovistu najsvätejšie. A tak, každý deň prilietal ku skale orol, ktorý vytrhol Promileovi jeho prechlastanú pečeň a chtiac nechtiac ju zjedol, div si na nej zobák nedolámal.

Tu išiel jedného dňa okolo bájny hrdina Hrkles. Keď videl, čo sa pri skale deje, vybral fľašku, hrkol si a potom prásk s ňou orlovi rovno medzi oči. V tom sa spoza rohu vynorili dvaja TANAPáci a hneď dali Hrklovi pokutu za to, že orla zabil. Tak oslobodil Promilea, a ten vrátil ľuďom oheň a s ním aj všetky zvyky správneho piča. Na jeho počesť sa preto každé dva roky konajú Olympijské hry, kde sa najlepší piči a pičky predbiehajú kto viac vypije. Aj v znaku majú 5 farebných kruhov, ktoré ukazujú pohľad z hora na 5 poldecákov, každý s inou pálenkou.